W klubie czy szkółce piłkarskiej. Gdzie postawić pierwsze kroki?

Jak w wielu dziedzinach życia na zadane wyżej pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Statystycznie nie ma żadnych przyjętych norm mówiących, że jeżeli zaczniesz uczyć się grać w piłkę w wieku 8 lat to na pewno zostaniesz zawodowym piłkarzem. Tak samo nie ma to znaczenia, gdzie zaczniemy swoją piłkarską przygodę.

Oczywiście najlepiej rozpocząć cały proces szkolenia jak najwcześniej. Obecnie szkółki i akademie piłkarskie przyjmują w swoje struktury nawet 6-7 letnie dzieci. Wiadomo, że w tej grupie wiekowej należy skupić się na obyciu i zabawie z piłką. Przechodząc dalej na kolejne szczeble wiekowe musimy pamiętać o tym, że to nie wynik jest najważniejszy. Jest on ważnym aspektem rywalizacji, ale od najmłodszych lat jesteśmy zobowiązani uczyć dzieci techniki oraz filozofii gry, najlepiej w niewielkich grupkach. Niestety w Polsce bardzo często to wynik wychodzi na pierwszy plan, dlatego przy wyborze przyszłego klubu zawodnika zwróciłbym uwagę na co sztab szkoleniowy kładzie nacisk. Kluby organizują testy umiejętności i niestety zdarza się tak, że zawodnicy, którzy nie posiadają wystarczających umiejętności są po prostu z takiego klubu wyrzucani.

Praktycznie każdy profesjonalny klub posiada swoją akademię, w której liczą na to, że kiedyś wyszkolą przyszłe gwiazdy piłki nożnej. Z drugiej strony mamy masę szkółek piłkarskich, które są zakładane przez trenerów czy byłych zawodników. Są akademie z dużą renomą, które wypuściły już na piłkarski świat wielu zawodników np. Zagłębia Lubin czy Lecha Poznań. Jednak nikt nie powiedział, że zaczynając przygodę z grą w piłkę w mniejszym klubie nie zostaniemy profesjonalnymi piłkarzami. Obecnie siatka wyszukiwania zawodników przez polskie czy europejskie kluby jest bardzo szeroka i rozległa. Obserwuje się coraz młodszych zawodników. Klub już dzisiaj nie ma tak dużego znaczenia, ponieważ infrastruktura piłkarska w Polsce bardzo się rozwinęła i coraz więcej klubów ma dostęp do znakomitych warunków do treningu. Dzięki temu zawodnicy rozwijają się szybciej i mają możliwość wytransferowania do większych klubów.

Przy wyborze klubu, bądź szkółki warto też wziąć pod uwagę kompetencję trenera pod okiem, którego ma trenować nasze dziecko. Obecnie licencje trenerskie są zunifikowane, więc łatwo zobaczyć na jakim etapie jest dany szkoleniowiec. Warto też zapytać o wcześniejsze doświadczenie. Często organizowane są dni otwarte, gdzie możemy zobaczyć metodykę czy podejście danego trenera i dzięki temu podjąć właściwą decyzję.

Głównym czynnikiem, który może zadecydować w wyborze szkółki czy klubu jest odległość. Jeżeli jesteśmy w stanie wozić nasze dziecko na treningi do klubu czy szkółki oddalonej o np. godzinę drogi od miejsca zamieszkania to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby właśnie tam zapisać dziecko. Niestety przy dzisiejszym wyścigu i pogoni za pieniądzem nie możemy sobie pozwolić na to, żeby 3 czy 4 razy w tygodniu zawozić naszą pociechę na trening.

Jeżeli zbierzemy wszystkie te czynniki widzimy, że wybór nie jest prosty i oczywisty. Przy wyborze szkółki czy klubu musimy rozważyć wiele możliwości i aspektów, które decydują o tym, gdzie adept piłki nożnej rozpocznie swoją przygodę. Nie ma złego wyboru, możemy jedynie zawęzić naszą selekcje i wybrać lepiej.