MŚ w Katarze- to jest możliwe 

Krótka historia rozgrywek

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to najbardziej prestiżowe międzynarodowe rozgrywki w tej dyscyplinie sportu. Finały organizowane są przez federację FIFA w czteroletnim cyklu rozgrywek. Pierwsze mistrzostwa Świata odbyły się prawie 100 lat temu w 1930 roku. Gospodarzem i zarazem zwycięzcą mundialu był Urugwaj, który w meczu finałowym pokonał Argentynę 4:2. Obecnie w rozgrywkach występują 32 drużyny narodowe, które  wyłaniane są w trzy letnim systemie kwalifikacji.

Mundial w Rosji

Ostatni rozegrany Mundial odbył się w 2018 roku w Rosji. Mistrzami Świata została reprezentacja Francji, która pod wodzą Didiera Deschamps pokonała drużynę Chorwacji 4:2. Niestety nie był to szczęśliwy turniej dla reprezentacji Polski. Drużyna prowadzona przez trenera Adama Nawałkę nie wyszła z fazy grupowej rozgrywek. Po przegranej z Senegalem 1:2 i Kolumbią 0:3 oraz jednej wygranej z Japonią 1:0, reprezentacja Polski wróciła do kraju.

Mundial w Katarze

  Na przełomie listopada i grudnia w 2022 roku, zaplanowane są kolejne Mistrzostwa Świata, które po raz pierwszy mają odbyć się w Katarze. Wystąpi w nich 13 drużyn z Europy, 5 z Afryki, po 5 z Azji i Ameryki Południowej, 4 drużyny z Ameryki Północnej i Karaibów oraz 1 drużyna z Oceanii.

Reprezentacja Polski w kwalifikacjach do MŚ awansowała do dwóch meczów barażowych. Zajęła drugie miejsce w grupie I, tracąc sześć punktów do awansującej bezpośrednio reprezentacji Anglii. Przegrana z Węgrami 1-2 na Stadionie Narodowym, spowodowała niekorzystne rozstawienie w meczach barażowych. Polska stała się jedną z drużyn, która potencjalnie mogła wylosowanie trudnego rywala.

Losowanie mimo perypetii, okazało się dla Polski szczęśliwe. Polska trafiła do ścieżki B i swój pierwszy mecz barażowy zagra na wyjeździe z reprezentacją Rosji. Natomiast zwycięzca tego meczu spotka się z reprezentacją Czech lub Szwecji.

Mogło być o wiele trudniej. Istniała możliwość, że pierwszym rywalem będzie Portugalia bądź Włochy, które mimo że są aktualnymi Mistrzami Europy, zmuszone są grać w meczach barażowych.

Szanse na udział w Mundialu

  W mediach rozgorzała się burzliwa dyskusja, dotycząca szans Polaków i wyjazdu na Mundial. Dziennikarze sportowi i publicyści, prześcigają się w licznych opiniach na temat dobrania jak najlepszej strategii na nadchodzące wiosną mecze. Prawdą jest, że Polska mogła trafić na dużo trudniejszego rywala ale absolutnie nie należy lekceważyć piłkarzy z Rosji. To kluczowe spotkanie w barażowych rozgrywkach.

Sam fakt, że mecz odbędzie się na terenie rywala, dodaje Rosjanom ogromnego atutu. Reprezentacja Rosji to spójna i zgrana ze sobą drużyna, grająca praktycznie podobnym składem od kilku lat. Prawie wszyscy rosyjscy piłkarze grają w tamtejszej lidze. Posiadają wypracowane schematy i dobrze wykonywane stałe fragmenty gry. Jednak jak każda piłkarska drużyna ma też swoje problemy. Po klęsce na Mundialu odszedł znany z polskiej ligi trener Stanisław Czerczesow. Nowym trenerem jest Walerij Karppin, który słynie z kontrowersyjnej osobowości. Atmosfera w zespole nie jest tak dobra, jakby mogło się wydawać. Kluczowym zawodnikiem na którego należy zwrócić uwagę jest pomocnik grający na co dzień w AS Monaco FC  Aleksandr Gołowin. Rosja w eliminacjach do Mundialu zdobyła 22 punkty, gdyby nie samobójcza bramka Fiodora Kudriaszowa z pewnością uniknęłaby baraży. Bilans spotkań pomiędzy Polską a Rosją wyraźnie wskazuje, że wygranie meczu barażowego nie będzie prostym zadaniem. Obie reprezentacje zagrały ze sobą 19 razy. Polska odniosła jedynie cztery zwycięstwa, sześć razy zremisowała i odniosła dziewięć porażek.

Niezaprzeczalnym atutem polskiej drużyny jest ogromna siła ofensywna. Za kadencji portugalskiego szkoleniowca Paula Sousy, polscy piłkarze pod wodzą lidera i kapitana Roberta Lewandowskiego strzelają wiele bramek. To co może martwić to formacja defensywna i przyszła sportowa forma Wojciecha Szczęsnego. Jeżeli do marca nie pojawią się kontuzje kluczowych zawodników i piłkarze będą w dobrej dyspozycji. Rosja jest rywalem w zasięgu polskiej drużyny.

Wygrana w meczu z Rosją to zaledwie połowa drogi w walce o Mundial. Finałowy mecz barażowy zostanie rozegrany przeciwko zwycięzcy Meczu Czechy- Szwecja, to też poważni i niewygodni rywale. Należy jednak wierzyć, że determinacja i trafny dobór składu, spowodują, że Polska pojedzie na wymarzony Mundial w Katarze.