Maskotki klubowe i konkursy na nie. Na czym polegają?

Kluby piłkarskie używają rozmaitych sposobów, by zostać zapamiętane przez swoich kibiców, jak najlepiej. Jednym z nich jest konkurs na maskotkę klubową, która nie tylko pełni rolę rozrywkową mającą rozweselić najmłodszych sympatyków danej drużyny, ale również angażuję do pracy nad nią starsze osoby prześcigające się w pomysłach nad jej ostatecznym wyglądem. Jest to świetna zabawa oparta na rywalizacji dla każdego fana piłki nożnej, która daje mnóstwo satysfakcji dla zwycięzcy. Zasady są zazwyczaj proste, a sam udział w takich konkursach sprawia dużo przyjemności.

Jak maskotki klubowe wpływają na atmosferę na trybunach?
By zapewnić swoim kibicom rozrywkę na jak najwyższym poziomie, kluby piłkarskie muszą pamiętać o zapewnieniu rozmaitości atrakcji trafiającej w gusta, jak największej grupy ludzi. Maskotka świetnie się do tego nadaje, gdyż stanowi gratkę szczególnie dla najmłodszych widzów, a wśród starszych wywołuje uśmiech na twarzach. Dzieci robią sobie z nią zdjęcia, uwieczniając na nich miłe wspomnienia towarzyszące podczas piłkarskich spektakli. Przed stadionami są wystawione stoiska z pamiątkami, gdzie można kupić prezent dla swoich bliskich – w tym również klubową maskotkę.

Do czego najczęściej upodabniane są maskotki klubowe?
Maskotki najczęściej przypominają zwierzęta, które można w jakiś sposób skojarzyć z herbem lub barwami klubowymi, samą nazwą, położeniem klubu na mapie lub ogólną tematyką piłki nożnej. Mając to na uwadze, maskotką klubu położonego nad morzem mógłby być rekin, delfin, wieloryb lub karp, a maskotką klubu leżącego u podnóży gór mógłby być jeleń lub kozica. Zdecydowanie rzadziej można spotkać się z maskotkami upodabnianymi do komiksowych bohaterów, jak na przykład superman.

Jakie są zasady konkursu na najlepszą maskotkę klubową?
Takie konkursy są najczęściej skierowane do najmłodszych uczestników, którzy ze względu na swoją niepełnoletność, przystępują do pracy za zgodą opiekuna. Istnieje możliwość pracy indywidualnej lub grupowej. Maskotka zostaje zazwyczaj wybrana przez zarząd klubu lub poprzez internetowe głosowanie. Zwycięzca lub grupa zwycięzców dostaje nagrodę za swoją pracę, a następnie stworzona przez nich maskotka staje się własnością klubu.

Podsumowanie:
Konkurs służący poprawie wizerunku klubu, do którego swój wkład wnoszą biorący w nim udział sympatycy, przyczynia się do wzmocnienia więzi pomiędzy najmłodszymi fanami i ulubioną piłkarską drużyną. Największą nagrodą za kreatywność jest satysfakcja, gdyż imiona i nazwiska zwycięzców zostają opublikowane i wyróżnione.