Jak dobrać buty do gry w piłkę nożną?

Dobór butów jest bardzo istotnym czynnikiem w piłce nożnej. Nawet najmłodsi adepci piłkarskiego rzemiosła powinni wiedzieć w jaki sposób wybrać obuwie które nie tylko nie będzie przeszkadzać w grze, ale będzie tworzyć wartość dodaną. Panuje przeświadczenie, że dobór butów piłkarskich jest prosty, jednakże nie jest to prawdą. Wśród często popełnianych błędów przy doborze piłkarskiego obuwia należy wymienić zapatrzenie w znane marki, sugerowanie się kolorem czy też designem butów. Należy podkreślić, że nie są to kluczowe czynniki.

Dopasowanie do nawierzchni

Przede wszystkim musimy określić, na jakiej nawierzchni mają służyć wybierane buty. Zależnie od jej rodzaju, należy wybrać typ podeszwy. Tenże typ odpowiada za komfort gry, jak i bezpieczeństwo oraz skuteczność i zużywanie się butów.

Buty na halę

Popularne „halówki” posiadają oznaczenia ICIN oraz CT. Ten typ obuwia wyróżnia płaska podeszwa, która nie brudzi podłoża. Buty te powinny minimalizować ryzyko powstawania urazów, z racji twardości parkietu halowego oraz odciążać stawy i mięśnie.

Buty na sztuczną trawę

Określane jako „turfy”. Ich przeznaczenie to sztuczne boiska, m.in. orliki. Podeszwa w butach tego typu zawiera wypustki. Różnią się od butów przeznaczonych do gry na naturalnej trawie (lanek) kształtem tychże wypustek, bowiem w turfach mam do czynienia z krótkimi wybrzuszeniami w bardzo dużej ilości. Zastosowany typ podeszwy ma za zadanie zapewnić stabilizację i równomierne rozłożenie ciężaru ciała gracza. Symbole „turfów” to m.in. TF/TT. AG oraz FxG.

Buty na naturalną trawę

Zależnie od rodzaju naturalnej trawy, wyróżnia się dwa typy butów:

  • trawa wilgotna, buty do tej nawierzchni to popularne „korki” lub „wkręty”. Oznacza się je jako SG oraz SG-PRO. Są bardzo pomocne podczas gry na grząskich boiskach, tudzież na boiskach z natury miękkich. Ich struktura zapewnia bardzo duży poziom przyczepności oraz stabilizacji. W przypadku „wkrętów”, korki na podeszwie są zakańczane metalowymi końcówkami (oraz mogą być wkręcane przez użytkownika).
  • trawa sucha, nazywane „lankami”. Posiadają oznaczenia FG/AG. Podeszwa tego typu butów posiada gumowe lub plastikowe korki. Korki te mają za zadanie zwiększyć przyczepność i bezpieczeństwo podczas gry. Zawodnikom defensywnym zaleca się dobór butów z mniejszą ilością korków na podeszwach, zaś ofensywnym odwrotnie (większa ilość korków pozwala zachować wyższy poziom zwrotności).

Dobór odpowiedniego materiału butów

Materiał, z jakiego wykonywane są buty również jest bardzo istotny, Najczęściej buty piłkarskie są wykonane z tworzywa sztucznego lub skóry naturalnej. Buty syntetyczne (z tworzywa sztucznego) są dużo łatwiejsze do czyszczenia, niżeli buty ze skóry. Buty skórzane umożliwiają ich niewielkie rozciąganie. Buty syntetyczne lepiej sprawdza się w posiadaniu zawodników ofensywnych, zaś te ze skóry naturalnej chętniej wybierane są przez obrońców oraz bramkarzy.

Dobór poprawnego rozmiaru

Najlepszym wyjściem jest wybranie się do sklepu stacjonarnego i przymierzenie danych butów, pozwoli to uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych zwrotów obuwia, wydłużających czas oczekiwania na poprawny rozmiar. W przypadku konieczności zakupu butów przez internet, z pomocą przychodzi prosta metoda z wykorzystaniem ołówka i kartki papieru. Należy postawić stopę na kartce i zaznaczyć dwa skrajne punkty stopy (koniec pięty oraz najdłuższego palca). Odległość między odcinkami należy zmierzyć miarą lub linijką i dodać do niej 0.5 cm dla zwiększenia komfortu podczas użytkowania butów. Uzyskany wynik należy porównać tabelą rozmiarów, która jest udostępniona przez producenta obuwia.

Popularne marki butów do gry w piłkę nożną

Wśród najbardziej popularnych marek obuwia do piłki nożnej wymienia się firmy takie jak: Nike, Adidas czy Puma. Każdy z producentów oferuje szeroką gamę linii obuwia, które są przeznaczone do wymienionych powyżej nawierzchni, w wielu wariantach kolorystycznych.

Mając wiedze na temat oznaczeń butów do konkretnych nawierzchni, możliwy jest ich optymalny dobór. Należy pamiętać, że firma produkująca buty nie jest najważniejsza, często istnieje możliwość wyboru tańszych butów mniej popularnych marek, jednak o wyższej jakości i bardziej odpowiadających potencjalnemu przeznaczeniu podczas gry w piłkę nożną.