Historia klubu

Po zakończeniu II wojny światowej, ludność pragnęła powrotu do normalności. Zawieszone na czas wojny rozgrywki sportowe, zaczęły się reaktywować w całej Polsce. Nie inaczej było w Kołobrzegu. Tam w 1946 roku kilku powołano klub piłkarski „Kolejarz – Bałtyk”. Wśród założycieli byli pracownicy kolei, poczty, rzemiosła i administracji. Stanowisko prezesa klubu objął Franciszek Radojewski.

W skład zarządu wchodzili także Stefan Makucki i Władysław Wierzbicki. Już po roku działalności – w 1947 roku zmieniono nazwę klubu na „Kolejarz” oraz powołano nowe sekcje sportowe. Od tej pory oprócz piłki nożnej trenowano lekką atletykę, tenis stołowy i siatkówkę. W 1947 roku przyszedł także czas na pierwszy sukces drużyny piłkarskiej. Osiągnięciem tym było zwycięstwo w Pucharze wyzwolenia Kołobrzegu. W latach pięćdziesiątych następowało bardzo dynamiczne reorganizowanie związków sportowych.

Mimo to w 1956 roku klub z Kołobrzegu, tym razem pod nazwą „Barka”, uzyskał awans do klasy „A”, a już rok później do III ligi. W 1958 roku nazwę klubu zmieniono na tą której używamy do dziś. „Kotwica” Kołobrzeg w kolejnych latach borykała się z problemami finansowymi. Dużym kłopotem był również brak odpowiedniego sprzętu sportowego. Doprowadziło to do wymuszonego zaniedbania niektórych sekcji sportowych klubu. W latach siedemdziesiątych piłkarze „Kotwicy” występowali na boiskach ligi okręgowej województwa koszalińskiego. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych nastąpił intensywny rozwój klubu z Kołobrzegu. Zarząd klubu nawiązał współpracę z wieloma zakładami pracy w mieście. Niestety ten korzystny okres nie trwał długo. Początek lat osiemdziesiątych to czas burzliwych przemian społecznych. Niestety doprowadziło to do zakończenia większości współprac klubu z zakładami pracy. Aż 21 zakładów zaprzestało patronowaniu klubowi.

Na przełomie lat 80. i 90. klub prowadził szkolenia w czterech grupach wiekowych. W latach 1986-1990 klub występował na poziomie klasy „A”. W roku 1990 wywalczył awans do klasy okręgowej, a już rok później awans do ligi makroregionalnej. W 1993 roku podczas zebrania zarządu zmieniono nazwę klubu z Międzyzakładowy na Miejski Klub Sportowy Kotwica Kołobrzeg. W następnych latach piłkarze „Kotwicy” Kołobrzeg pod wodzą Bogdana Koszela i Zbigniewa Ćwirka wywalczyli awans do III ligi. Ten sukces zwrócił dużą uwagę władz nie tylko lokalnych, lecz także wojewódzkich.

Od tamtej pory klub z Kołobrzegu występuje niemal nieprzerwanie na poziomie III ligi. W roku 2008 „Kotwica” wywalczyła jednak awans do II ligi, co było ogromnym sukcesem. Na poziomie II ligi klub występował także w latach 2014-2017.