Analiza drużyn przed obstawieniem meczów piłki nożnej

Jak dobrze wytypować zwycięzcę spotkania? Niestety, na to pytanie nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. Wiele osób usilnie prowadzi analizy o grających ze sobą drużynach, lecz mimo ich typy nie są skuteczne. W tym artykule pokażemy Ci, na co zwracać uwagę analizując spotkanie, które chcemy obstawić.

Od czego zacząć analizę?

Wybraliśmy interesujące nas spotkanie, ale od czego zacząć? W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na ostatnie mecze obu drużyn, przybliży nam to ogólną formę zespołu. Spójrzmy jaki był wynik ostatnich spotkań oraz kiedy miały miejsce. Jeżeli widzimy, że jedna z drużyn bez przerwy jest na boisku, może to oznaczać duże zmęczenie zawodników, co bezpośrednio wiąże się z ich skutecznością. Nie można oczekiwać od sportowca, bycia w 100% formie jeżeli jego kalendarz przepełniony jest spotkaniami i treningami. Często oczekuje się od zawodowców bycia w pełni skupionym i skutecznym, bez czasu na regenerację. Każdy sportowiec, jak normalny człowiek potrzebuje odpoczynku, niestety w trakcie sezonu, nie zawsze mają na to czas.

Kto wystąpi w danym meczu?

Jeżeli lista kontuzjowanych zawodników jest bardzo długa, to kolejny sygnał o skuteczności zespołu. Braki w wyjściowej jedenastce jak i na ławce rezerwowych są poważnym problemem trenera, który ma swój plan na konkretne spotkanie. Przeszkadza to w jego realizacji, i często trzeba uzupełniać braki, zawodnikami, którzy nie czują się najlepiej na konkretnej pozycji. Wpływa to mocno na zgranie całego zespołu, co przekłada się na wynik końcowy.

Bezpośrednie starcia konkretnych drużyn

Jak już w przybliżeniu wiemy, jaki będzie skład, spójrzmy na wcześniejsze wspólne mecze. Mocnym czynnikiem, wpływającym na rezultat meczu jest styl gry. Jeżeli widzimy, że w ostatnich pięciu spotkaniach, jeden z zespołów nie wygrał ani jednego bezpośredniego starcia, to mamy kolejny argument do naszego typu. Styl gry konkretnej drużyny, może być skrajnie ciężki dla przeciwników. Przykładowo, jeżeli bolączką jednej drużyny jest obrona środkowego pola, a przeciwnik charakteryzuje się mocnym atakiem właśnie w centralnej części boiska, to już wiemy, że spotkanie nie będzie łatwe. Oczywiście trener może zmieniać formację co mecz  i próbować różnych taktyk, ale nie zawsze przyniesie to pożądany skutek, czasami może być jeszcze gorzej.

Miejsce spotkania

Wydawać się może, że to czynnik który prawie nie ma wpływu na przebieg spotkania. Otóż nie! Pamiętajmy o tym że drużyny większość czasu trenują w miejscu, w którym znajduje się klub, tym samym przyzwyczajają się do warunków tam panujących. Jeżeli zespół nadmorski, rozgrywa mecz na wysoko położonym boisku, przykładowo na Estadio Hernando Siles w Boliwii, położonym na wysokości 3637 metrów n.p.m., bieganie dziewięćdziesięciu minut będzie o wiele bardziej męczące. Takie zmiany wysokościowe mają naprawdę spory wpływ jeżeli chodzi o zmęczenie. Tak samo z temperaturą, jeżeli mecz będzie rozgrywany w kraju w którym termometr stale wskazuję mocno dodatnie wartości, a jeden z zespołów pochodzi z kraju, gdzie nie występują takie warunki, będzie tym zawodnikom o wiele ciężej.

Na podstawie powyższych informacji, analizowanie powinno być łatwiejsze, a sama skuteczność naszych kuponów powinna wzrosnąć.